SON SAYI

Dış Politika Dergisi Son Sayısı

SON SAYI

Dış Politika Dergisi Son Sayısı

Filistinliler, kuşatılmışlığın yalnızlığında, hukuksuzluğun ortasında insanlık tarihinin en büyük açık cezaevinde yaşam mücadelesi veriyor. Filistin halkı, etnik temizlik ve sürgünler, katliamlar, konut yıkımları, genişleyen İsrail yerleşimleri, toprak müsadereleri, her gün yaşanan şiddet olayları, Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılar, Utanç Duvarı ve 40'tan fazla ayrımcı yasa ile zulme uğratılıyor.
1980’lerin başlarında kuruluşundan itibaren İsrail’in Lübnan’ı işgaline karşı direniş örgütü olma söylemi ve Lübnan’da nüfuslarına oranla tarihsel olarak gerek siyasi gerek sosyo-ekonomik anlamda geri kalmış Şii toplumunun Lübnan siyasetinde haklarını savunması kapsamında Hizbullah, bugün sadece Lübnanlı Şiiler arasında değil tüm Lübnan siyasetinde önemli bir aktör olmuştur.
Suudi Arabistan, bağımsızlığını ilan ettiği günden bu yana Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olmuştur. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine ve Arap dünyasının en büyük ekonomisine sahip, Arap ülkeleri arasında en fazla nüfusu barındıran, Arabistan Yarımadası’nın büyük kısmını hakimiyeti altında tutan ve İslam medeniyetinin en kutsal coğrafyasını elinde bulunduran bir ülke olması Suudi Krallığını, bölgesinde ayrıcalıklı bir ülke kılıyor.

Editör'den

Tarihin fay hatları üzerine inşa edilen siyasi sistem ve ilişkiler, yeniden kırılma sürecine giriyor. Her gün okuduğumuz-izlediğimiz haberler, 7 milyara ulaşan nüfusu yöneten egemen güçlerin, 100 senedir eşi benzeri görülmemiş silah teknolojilerini nasıl geliştirip depoladığını hafızalarımıza kazıyor.

Ortadoğu meselelerinde boğulurken birileri, Okyanus ötesinden Asya-Pasifik'e, Hint alt kıtasından Afrika'nın derinliklerine nüfuz eden yeni krizlere gebe dünya…

Ancak anlama çabalarımız, Osmanlı'nın çöküşüyle birlikte 'Misakı Milli' sınırlarının içine hapsediliyor.

DEVAMINI OKU